(26.06.2020) Buchrezension: Beni Ağlatma

Kitap: Beni Ağlatma

Yazar: Mustafa Sandal

Yayınevi: Doğan Kitap

Mustafa Sandal’ın neden bu kadar çok sevildiğine baktığımızda, önümüze çıkan en önemli husus: samimiyet. Başka türlü bir sanatçının 30 yıldır aynı şekilde sevilmesini izah edemeyiz. İşte bu samimiyeti Doğan Kitap’da yayınlanan „Beni Ağlatma“ otobiyografisinde de hissetmek mümkün.

Mustafa Sandal o bilinen tüm samimiyetiyle çocukluk dönemini, liseli yıllarda İsviçre hayatını, Amerika maceralarını, Londra ve Almanya dönemlerini ve elbetteki Türkiye aşkını okurun yüreğine aktarmayı başarıyor.

Kliplerinde ve tüm yaşam tarzında olduğu gibi, kitapda da Sandal etrafındaki sevdiklerini unutmuyor. Sevdiklerini ve pozitif enerjili insanları yanında toplamayı başaran Sandal, kitapda da hepsine birer yer ayırıyor. En önemlisi oğulları Yaman ve Yavuz’a karşı olan sevgisini ise kitapda hissetmek mümkün.

Sandal’ın Beşiktaş, spor veya kayak aşkını bilmeyen yok, fakat kitapda Sandal’ın belki az bilinen bir yönü daha ortaya çıkıyor. Mustafa Sandal tam bir proje adamı. Ele aldığı projeleri inanılmaz bir titizlikle yürütüyor ve start-up projelerine, teknolojik gelişimlere büyük ilgi duyuyor. Bu yönde girişimci gençleri de destekliyor.

Yaptığı müziklerin, projelerin başarılı olmasının ana sebebi ise bu titizlik. Kendisi bir işi yapmış „gibi“ değil, gerçek manada kalbiyle bağlanarak yaptığı için, kendisine başarı olarak geri dönüyor. „Beni Ağlatma“da geceye kadar çalışmanın, doğru zamanda doğru kararları vermenin, disiplinli çalışmanın meyvelerini ve bir işi kaliteli yapabilmek için mutfağının her yerinde bulunulması gerektiğini, Sandal´ın hayatından öğreniyoruz.

Sandal’ın hayatında skandallar yok, magazin yok. Popüler kültürün başka simalarını her sene defalarca magazin haberlerinde görmemize rağmen, Mustafa Sandal´ı 30 senedir hiçbir skandal haberde görmek mümkün değil. Bunun aksine kendisinde düzgün bir duruş ve ciddiyet görmek mümkün. İster çıkardığı parçalarda ve oynadığı filim ve reklamlarda olsun, isterse de özel hayatında, Mustafa Sandal’ı umursamaz veya ciddiyetsiz görmek mümkün değil.

Remix ve başkalarıyla beraber söylediği parçalarla beraber piyasada yaklaşık 195 şarkısı bulunan Mustafa Sandal daha uzun yıllar aramızda kalacak gibi.

Bu nedenle bu kitap, bitmiş bir hikayenin anlatımı değil, belki yeni bir hikayenin başlangıcı gibi. Mustafa Sandal 2.0 daha yeni başlıyor. Dolayısıyla kitabın da bir devamı olacaktır.

 

Veröffentlicht von misawatruth

Der Autor Cemil Şahinöz (Dipl. Soziologe, Familienberater, Integrationsbeauftragter, Doktorand der Theologie; geboren 1981) ist Gründer und Chefredakteur der Zeitschrift “Ayasofya”. Er hat verschiedene Bücher übersetzt und verfasst. Sein erstes Buch schrieb er mit 15 Jahren und mit 16 Jahren brachte er seine erste monatliche Zeitschrift heraus. Sein Aufsatz “Situation der türkischen Familien in Europa“ wurde 2006 von Diyanet (DİTİB) zum “Besten Aufsatz des Jahres“ gewählt. Zu verschiedensten Themen macht er Vorträge, Seminare, Fortbildungen, Konferenzen und Workshops. Er ist in verschiedenen Zeitungen und Zeitschriften als Journalist und Kolumnist tätig. Als Journalist begleitete er den deutschen Bundespräsident Christian Wulff und den türkischen Staatspräsidenten Abdullah Gül bei ihrem Osnabrück-Besuch. Şahinöz moderierte die Internet-Radiosendung “Misawa Talk“. Hauptberuflich ist er in der Integrationsagentur und Familienberatung tätig. Nebenbei ist er in der türkischen Glücksspielsuchthotline tätig. In der Vergangenheit arbeitete er als Lehrer, Projektmanager, Seelsorger für muslimische Häftlinge, Übersetzer, Editor und Leiter von pädagogischen Angeboten. Seine Webseite (www.misawa.de) wurde unter 42 deutschen Islamseiten in den Bereichen "Offenheit", "Dialog", "Meinungsfreiheit", “Toleranz“ und "Demokratisch" in einer Forschungsarbeit an einer Universität am besten bewertet. Als Dank und Auszeichnung für sein Engagement im Bereich Integration wurde er von Bundeskanzlerin Dr. Angela Merkel nach Berlin eingeladen und seine Arbeit auf diesem Gebiet gelobt. Şahinöz traf sich u.a. auch mit dem muslimischen Berater von Barack Obama, Rashad Hussain, und gab ihm Informationen über die Muslime und ihren Organisationen in Deutschland. Der AIB (Europäischer Arbeitgeber und Akademiker Verbandes NRW) verlieh ihm im Juni 2011 den “Akademiker- und Integrationspreis.” Şahinöz ist zu dem Vorsitzender des Bündnis Islamischer Gemeinden (Dachverband der muslimischen Einrichtungen in Bielefeld) und der European Risale-i Nur Association (Dachverband der Nurculuk Bewegung in Europa).

Kommentar verfassen

Trage deine Daten unten ein oder klicke ein Icon um dich einzuloggen:

WordPress.com-Logo

Du kommentierst mit Deinem WordPress.com-Konto. Abmelden /  Ändern )

Google Foto

Du kommentierst mit Deinem Google-Konto. Abmelden /  Ändern )

Twitter-Bild

Du kommentierst mit Deinem Twitter-Konto. Abmelden /  Ändern )

Facebook-Foto

Du kommentierst mit Deinem Facebook-Konto. Abmelden /  Ändern )

Verbinde mit %s

Erstelle deine Website auf WordPress.com
Jetzt starten
%d Bloggern gefällt das: